First Story National Writing Competition Longlist Announced!

We are thrilled to announce the longlist for First Story’s National Writing Competition 2014-15. We had a record number of entries from state secondary schools across the country all responding to the theme of ‘Home’.  We feel truly privileged to have received and read so many entries of such outstanding quality – it was a tough task whittling it down to these pieces. We hope they reflect the quality and variety of creative writing we received and that you enjoy reading them.

Key Stage Three Longlisted Pieces

Key Stage Four Longlisted Pieces

Key Stage Five Longlisted Pieces

Teachers’ Longlisted Pieces

We will announce the National Writing Competition Shortlist next month and all the shortlisted pieces will be published in a professional anthology. The winners of each key stage will also win a place on an Arvon creative writing residential and the overall winner will have their piece published on The Sunday Times online. So watch this space for further announcements!

The prize giving ceremony will be held as part of the LSE Space for Thought Literary Festival on Monday 9th March 2015. This event is open to the public and will showcase readings from the shortlisted students, plus a panel of authors discussing the idea of ‘Home’.
For more information on the prize giving please see here.

 

Key Stage Three Longlist:

Grace Atkinson, Ribblesdale High School

Phoenix Bergman, Acland Burghley

Jamie Croucher, The Albany School

Opal Florey, The Oxford Academy

Jessica Gill, Pool Academy

Zakkai Goriely, The Cherwell School

Roseanne Harrison, Cheney School

Charlie Kelly, Dixons Allerton Academy

Mariela Krasteva, Woodside High School

Megan Lange, Babington Community College

Hannah Leaver, Graveney School

Mukahang Limbu, Oxford Spires Academy

Yen-Yen Loke, Wymondham High Academy

Yanja Longwe, Nottingham Academy.

Alex Lutman, Acland Burghley

Joshua Moules, Uxbridge High School

Olivia Richardson, City Academy Norwich

Jonathon Rugg, Dame Alice Owen’s School

Misbah Shaheen, Feversham College

Isaac Silver, Wymondham High Academy.

Elizabeth Taiwo, Lammas School

Morgan Toft, Boulevard Academy

Ciaran Wilson, Ulidia Integrated College.

 

Key Stage Four Longlist:

Safah Ahmed, Loxford School of Science and Technology

Sharmin Akthar Oaklands School

Barirah Ashfak, Feversham College

Amina Azong, Lammas School

Sophie Brock, Pentrehafod School

Lily Douglas, Willowfield Humanities College

Erin Gilbey, Licoln Christ Hospital School

Amy Hamshere, The Oxford Academy

Rabia Irshad, Wembley High Technology College

Shannon McNulty, The Bridge Ap Academy

Safeerah Mughal, Feversham College.

Alice Tyrrell, Graveney School

Megan Welch, Swanwick Hall

Huw Wilson, Ysgol Dewi Sant

 

Key Stage Five Longlist:

Folasade Afualaka, Loxford School of Science and Technology

Olivia Andrew, Drayton Manor High School

Mollie Buckley, East Norfolk Sixth Form

Damayanti Chatterjee, Herschel Grammar School

Dominic James, The Cherwell School

Hugh Kindred, Pimlico Academy

Jake Marmot, Mossbourne Community Academy

Ayesha Malik, Burlington Danes Academy

Esme Partridge, Oxford Spires Academy

Catherine Sleeman, The Holy Trinity C of E School

 

 Teachers’ Longlist:

Sui Anukka, Matthew Moss High School

Jahlisha Israel, Pimlico Academy

James Lawton, Matthew Moss High School

Melissa Lord, Banovallum School

Andy Maclachlan, Pimlico Academy

Helen Mallinson, Pimlico Academy

Kira Roberts, Pimlico Academy

Hannah Swain, City Academy Norwich

Janie Tonkin, Pimlico Academy

Austin Webster, St Helena School

Home pic small

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.